«КОБЗАР» З ІЛЮСТРАЦІЯМИ ВАСИЛЯ СЕДЛЯРА

Видавництво «Дух і Літера» випустило друком унікальне видання – «Кобзар» Тараса Шевченка з ілюстраціями Василя Седляра (перше видання вийшло наприкінці лютого 1931 р., друге – у травні 1933 р.).

Василь Теофанович Седляр – художник-монументаліст з кола «бойчукістів»: учень Михайла Бойчука, а згодом його колега та речник його школи. Був одним із небагатьох, хто намагався протистояти панівному стилю соцреалізму, і разом із такими майстрами, як Іван Падалка та Георгій Нарбут підніс мистецтво української книжкової графіки до світового рівня.

Ілюстрації до Шевченкового «Кобзаря» – головна праця Василя Седляра – були створені 1931–1933 рр. і по виході книги (з 54 чорно-білими ілюстраціями) одразу викликали захоплені відгуки у вітчизняній та закордонній пресі. Друге видання «Кобзаря» 1933 р. з 18 кольоровими ілюстраціями здійснено до 120-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Заслуга Седляра полягала в тому, що він першим проілюстрував «Кобзар»
із такою повнотою. У своїх ілюстраціях художник рішуче пориває з декоративізмом, що був традиційним для раніших ілюстраторів Шевченкових творів. Кількома точними штрихами художник здатен окреслити найскладнішу форму і передати динаміку дії.

Критики відзначали, що стиль Седляра близький до народної манери малювання. Як писав Ігор Диченко: «Його графіка близька до народної манери малювати квачем: кожний доторк до паперу не пестить його, а наче б’є, залишаючи не аморфну «солом’яну лінію, а виповнені напруженням штрихи».

В анотації до видання, надрукованій у «Харківському пролетарі» Дмитром Власюком і Євгеном Товбіним, написано: «Робота ця вражає своєю епічністю, широким показом теми та проникненням у настрої цілого твору. Всі 75 малюнків Седлярового «Кобзаря» являють собою таке ж органічне ціле, як і «Кобзар». Нинішнє видання включає всі відомі ілюстрації художника.

Обидва наклади (перший 5 тис. примірників, другий – 10 тис.) «Кобзаря» були знищені, і лічені примірники збереглися лише у спецхранах та кількох приватних колекціях.

Оригінальні малюнки теж були знищені. Згодом – 1937 р. – вбили і художника. Нове видання синтезує переваги мистецьких і дизайнерських рішень двох попередніх накладів. У«Кобзарі» видавництва «Дух і Літера» доповнено шевченківські тексти, Євгеном Нахліком зроблено докладні коментарі та видруковано статтю Артура Рудзицького про долю книги і майстра.

Читачі отримали дорогоцінний дарунок, а видавці відновили історичну справедливість щодо майстра, чиє життя було понівечене радянським тоталітаризмом і якого було знищено на злеті життя. Спасибі їм.

 

До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2009
Дизайн та підтримка- О. З.