Єдність у розмаїтті

БОЛГАРСЬКІ ЛІВІ ПРОТИ УКРАЇНСЬКИХ ПРАВИХ?

Богдана КОСТЮК

Останнім часом українські ЗМІ про Болгарію писали зрідка, акцентуючи увагу на її туристичній привабли­вості та інформуючи про реформи, які ця держава здій­снює після вступу до Євросоюзу. Політичними новинами з Софії цікавилися хіба що українські дипломати, по­літологи і фахівці з балканістики та болгаристики. Але варто було болгарському соціалісту Крістіану Віґеніну запропонувати поправку до резолюції Європарламенту із закликом до демократичних сил України не співпра­цювати з ВО «Свободою», як інтерес до Болгарії та її політичних сил зріс.

Самі «свободівці» називають поправку «спецопера­цією Партії реґіонів». Так, заступник голови ВО «Свобо­да» Андрій Мохник пояснив українським журналістам: «Це блискуча спецоперація Партії реґіонів! По-перше, 80 відсотків тез цієї резолюції Європарламенту спря­мовано проти антидемократичної влади Януковича. Заклик до українських демократичних сил не співпра­цювати з нашою силою з’явився в останній, шостій ре­дакції резолюції, в останню хвилину перед голосуван­ням! Очевидно, коли європейські депутати почули слово «антисемітизм», у них спрацювала «червона кнопка», і вони автоматично підтримали пропозицію болгарсько­го соціаліста».

Київський політолог Костянтин Матвієнко нагадує, що створена в Європарламенті група Прогресивного Альянсу соціалістів і демократів підтримує партнер­ські взаємини з українською Партією реґіонів, а дехто з європейських правих звинувачує Альянс у тісних сто­сунках з Москвою. Болгарський журналіст і публіцист Стефан Чавдаров, який висвітлює проблеми політич­ного життя Болгарії, зазначає: «Не можу сказати про всю групу лівих і демократів, які працюють в Європар­ламенті, але можу озвучити як болгари називають чле­нів Болгарської соціалістичної партії, з якої походить і Крістіан Віґенін – рубледжії. Себто, це політики, вчо­рашні молоді комуністи або – по-вашому – комсомоль­ці, діти болгарської партійної номенклатури, які звично «годувалися» з російських рук. Вони опинились у скрут­ному становищі, коли Болгарія вступила до Євросоюзу, але, отримавши мандати до Європейського парламен­ту, поновили активність. Знову-таки, маючи певний зиск з російського боку».

Політолог Дімітріна Арґірова (Пловдив) додає: «Крістіан Віґенін активно виступає за підвищення соці­альних стандартів життя болгар, за соціальну справед­ливість, але при цьому вбирає дорогі костюми, носить недешевий швейцарський годинник. Власне, болгарські соціалісти особливо не відрізняються від лівих колег з України чи Росії. На словах – захист інтересів трудящих, але стиль життя абсолютно буржуазний». До речі, не­щодавно болгарські ЗМІ надрукували кілька фотогра­фій, що на них зображені лідери БСП, вдягнені у дорогі костюми або ж за кермом автомобілів представницько­го класу made in Germany чи made in France. «Депутати найсоціальнішої – Соціалістичної – партії шокують своїх виборців дорогими костюмами і просто дорогоцінними годинниками та запальничками, інкрустованими Сва­ровськи. Їхнє демонстративне багатство колеґи з Євро­парламенту не розуміють – принаймні ті, хто представ­ляє країни старої європейської демократії», – писали болгарські ЗМІ.

Зазначу, що К. Віґенін у своїх виступах в Європар­ламенті часто інформує про авторитарні тенденції у Болгарії, про контроль держави та інвесторів над ЗМІ, про податковий тиск на малий і середній бізнес. Вод­ночас, депутат пропонує підтримати проект резолюції про надання російській мові робочого статусу у Євро­парламенті та протестує проти пропозицій своїх колеґ із правих фракцій звернутися до керівників Росії з ви­могою забезпечити свободу ЗМІ та рівність усіх росіян перед законом.

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ