Єдність у розмаїтті

«Дарунки з українською душею»: Новий арт­проект збереже зв’язок із Кримом

Мистецька аґенція «АртПоле» ініціює проект «:::СТЕЖКА:::». Він позиціонується як серія художніх ілюстрацій, які зображуватимуть українські та польські митці на громадських об’єктах (стіни, трамваї, паркани, сходи, комини, велосипедні доріжки) у різних містах України. Таким чином ініціатива залишить «яскравий візуальний відбиток, що нагадуватиме про Крим, підтримуватиме зв’язок із ним і відкриватиме шлях до повернення».

«В умовах тиску, який спостерігаємо зараз в Криму, й певного ігнорування кримських питань на материковій Україні, мистецтво залишається однією з небагатьох можливостей зберігати такий зв’язок», – повідомляє «АртПоле».

Діяльність аґенції в Криму розпочалася із фестивалю «Східні ворота. АртПоле-Крим» у жовтні 2011 року в Бахчисараї. Тоді ми запросили публіку з усієї України на прогулянку містом-садом серед мечетей, чайних і фонтанів, знайомство з традиційними ремеслами кримських татар та музикою різних епох і народів, що звучала зі сцени біля Східних воріт Чуфут-Кале.

Напередодні анексії в березні 2014 ми не могли залишатись осторонь – поїхали в Крим, аби зрозуміти, що відбувається, підтримати друзів… і залишилися працювати як незалежні журналісти, підготувавши цикл статей для «Української правди. Життя». У вересні 2014, вже не маючи можливості організовувати події в Криму, провели серію дискусій, відкритих лекцій та кінопоказів «ПРО КРИМ» в Одесі; у березні 2015 долучилися до організації кримського дня на фестивалі документального кіно Docudays UA.

«Всі ці проекти, як і «:::СТЕЖКА:::», є нашим способом говорити про Крим, нагадувати, підтримувати зв’язки між людьми. Можливо, в нинішніх умовах мистецтво залишається однією з небагатьох можливостей такі зв’язки зберігати», − розповіла Cultprostir координатор аґенції «АртПоле» Тетяна Манзюк.

Проект :::СТЕЖКА::: покликаний утримати кримське питання в полі суспільної уваги. Не менш важливим є і підтримання зв’язків між материковою Україною і Кримом – на рівні незалежних громадських ініціатив, мистецьких центрів, окремих людей. В умовах тиску, який спостерігаємо зараз в Криму, й певного іґнорування кримських питань на материковій Україні, мистецтво залишається однією з небагатьох можливостей зберігати такий зв’язок. Відправною точкою стали кримськотатарські орнаменти у виконанні відомого кераміста Рустема Скібіна.

Потім до проекту зі своїми ідеями долучилися українські та польські художники: Артур Вабік, Андрій Хір, Ярема Стецик, Олександр Нікітюк. У співпраці з ними в кожному місті виникатиме особлива версія «:::СТЕЖКИ:::». Місцеві ком’юніті пропонуватимуть, які саме об’єкти – стіни, трамваї, паркани, сходи, комини, велосипедні доріжки прикрашати і яким чином.

Першими містами стануть Київ, Вінниця та Чернівці. Спільними зусиллями ми сподіваємося почати проект вже влітку. Для цього потрібні кошти на придбання фарб, барвників і інших художніх матеріалів, а також інструментів для нанесення розписів у публічних просторах.

Далі :::СТЕЖКА::: може проходити через інші міста України та виходити за її межі, у кожній точці залишаючи яскравий візуальний відбиток, що нагадуватиме про Крим, що підтримуватиме зв’язок із ним і відкриватиме шлях до повернення.

Чернівці стали одними із перших міст, де організатори планують «прокласти» таку стежку, бо, кажуть, між Чернівцями та Кримом існує тісний зв’язок. До того ж, зараз на території міста проживає близько 300 переселенців з Криму.

Незвичну орнаментовану доріжку намалює номінант премії PinchukArtCentre Андрій Хір. У ній поєднають кримськотатарські знаки із символами та орнаментами, що властиві місту.

Для реалізації проекту потрібно 27 000 гривень, а долучитися до збору коштів на матеріали (фарби, пензлики тощо) може кожен небайдужий на сайті https://biggggidea.com/project/1130/#. Найактивніші учасники проекту будуть нагороджені оригінальними пам’ятними нагадуваннями про Крим.

biggggidea.com
Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ