Єдність у розмаїтті

Ми усі – Роман

У Львові вибухнув скандал, який сколихнув усю країну, викликавши обурення у громадськості. Відомого переселенця з Донбасу Романа Кисляка з ДЦП вигнали зі львівського ресторану «Vapiano Lviv» за те, що він видався підозрілим. Заклад приніс свої вибачення Романові, але користувачі соцмереж поширили заклики не відвідувати цей ресторан через те, що той став місцем дискримінації людини з особливими потребами. В усьому цивілізованому світі ставлення до людей з інвалідністю шанобливе – їх всіляко інтеґрують у всі суспільні процеси, аби ті не почувалися кинутими напризволяще. 

«Всем привет! Друзья, так получилось, что я стал центром истории с рестораном «Vapiano Lviv». Многие из вас встали на защиту моих прав. Я вам благодарен!

За себя скажу – в моей жизни это не первый случай, когда обо мне подумали, что я пьян или под воздействием наркотиков. Меня часто высаживали из маршруток или не хотели выслушивать. А теперь этот инцидент в ресторане (хотя я так и не узнал причину такого отношения к себе). Все же я привык. Хотя больно за людей, больно за наше общество, которое сегодня приносит большие жертвы, чтобы измениться. Но ради чего? Мы вводим новые реформы, мы стоим на Майдане за честь, но не меняемся... Причиной этому не нарушение прав человека, не слабая правовая база, а гниловатость душ! Душ, в которых равнодушие, расчет, черствость и имидж стоят на первом месте, чем добродетель, милосердие, забота и любовь. Я действительно хочу увидеть наше общество обновленным. Не только с новыми дорогами, сильной экономикой, но обществом, в котором будет комфортно и бедняку, и сироте; инвалиду и матери-одиночке... Где вместо проклятий в спину мы услышим: «Держись, друг! Скоро все наладится». Где вместо пинка – дружеское рукопожатие и посильная помощь.»

Рома Кисляк

 

Цей інцидент показав, наскільки хворе наше суспільство... волієм не помічати таких людей, як Рома. Простіше випхати за двері. Простіше зробити вигляд, що мене це не стосується, ніж заступитись і допомогти. Випхати і забути... щоб совість надто не мучила... в кого вона ще залишилася.

Але слава Богу, що Надія є. Надія на зміни. Слава Богу, що є ще люди, яким не байдуже. Люди, котрі не мовчать, коли бачать подібне. Роман звик... звик до того, що випихають з маршруток, що випихають з ресторанів, що думають ніби він п’яний, або під наркотиками. ЗВИК. Він би проковтнув і цю гірку пілюлю. Не вперше ж. І це був би черговий його досвід. Але, завдячуючи друзям Роми, які не захотіли, щоб він звикав до такого, тепер, дай Боже, щось зміниться. Змінимося ми, принаймні мали б. Ресторани, маршрутки і їм подібні тепер будуть уважніші і любязніші до людей з особливими потребами, принаймні мали б.

Рома казав, що не хоче жити, хоче на небо вже.., бо він тягар для суспільства. Хоча, на мою думку, на сьогоднішній день він є кращою її частиною, і це нам потрібно на нього рівнятись.

Хочеться вірити, ну дуже хочеться.., що Рома, і такі як Рома, побачать власними очима нове суспільство, зі зміненою свідомістю, де вони будуть її невід’ємною частиною... рівноцінною... бо інакше для чого було затівати Революцію Гідності.

Рома, чоловік з ДЦП, який під час війни на Сході, рятував людей, поранених, про яких забули, яких покинули... сьогодні він рятує нас, поранених і байдужих... від гнилизни наших душ.

Yura Popadynets

Рома Кисляк до війни працював таксистом у Донецьку. А вже під час війни допомагав вивозити поранених українських бійців, за що його почали переслідувати бойовики. Чоловік був змушений тікати до Львова, де його в одному з монастирів прихистили монахи. Монахи навіть купили йому автомобіль, щоб чоловік заробляв собі на життя.

Роман став героєм численних публікацій та сюжетів у ЗМІ. Та як могло статися те, що Романа вигнали з ресторану «Vapiano Lviv»?

Дуже просто. Офіціант, як сказано у офіційному поясненні представництва закладу у Facebook, «розцінив Романа як підозрілу особу».

Тільки тому, що Рома має ознаки ДЦП.

Ви бачили людей з ДЦП? Я бачив. Я неодноразово спілкувався з ними. У Львові неодноразово ми з Юрієм Голубінкою їздили у дитячий центр «Джерельце» і у клініку до професора Володимира Козявкина, одного з медичних світил у галузі ДЦП. Ці люди, як і будь-які інші, не мають ментальних вад. Вони, як ми з вами. Але у «Vapiano Lviv» вирішили по-іншому. І Рома опинився на вулиці…

Ця історія мене дуже зачепила. Знаєте, чим? А тим, що це не просто конфлікт між «Vapiano Lviv» і Романом Кисляком. Це конфлікт між людською гідністю і бидлячеством. Це конфлікт між цивілізованим і рівним суспільством і тими, хто вважає, що має право ділити суспільство на соціальні касти.

Рома давно пробачив і офіціанта, і «Vapiano». Він добрий. Він не такий, як, на жаль, більшість з нас. Він кращий.

А ось я не можу пробачити.

У інтерв’ю «каналу 24» Рома сказав: «Я не ходжу по ресторанах, бо розумію, що є бридким. Вони гидують. Але ж мене запросили на зустріч... Я себе звинувачую, хоча й це не я видав в Інтернет... Я не хочу жити, бо я є тягарем у суспільстві».

Ні, Рома. Ти не тягар. Тягарем є той, хто виставив тебе з ресторану. Тягарем є ті, хто давав, ймовірно, офіціантам таку вказівку. Тягарем є ті, хто писав огидні «вибачення» на сторінці «Vapiano Lviv» у Facebook.

Дякую Олені Кулигіній, Отару Довженко, Наталці Волосацькій, Вікі Балицькій, Irena Boychuk і сотням інших, хто не пройшов повз і звернув увагу на те, що відбулося з Романом. Завдяки добрим людям про інцидент дізнались у штаб-квартирі «Vapiano» у Бонні. Дізналася Перша леді.

За п’ять днів рейтинґ ресторана опустився до відмітки 1,6 за п’ятибальною шкалою. Люди закликають до бойкоту ресторану.

А це значить, що щось змінилось у нашому суспільстві. Це добрий знак. Я дуже хочу вірити, що усі, хто був замішаний у цей ганебний інцидент, зрозуміли – Роман – це і є ми з вами. Отар, Наталка, Ірена, Олена, Віка і сотні тих, хто не залишився байдужим.

Ми усі – Роман.

Dorje Batuu

 

Є ідея. Всі вже знають історію Роми Кисляка, якого вигнали з ресторану. Якщо ні, зайдіть до нього, там багато цікавого. Пропоную всім нам сходити до ресторану-кафе хоча б з однією людиною з ДЦП та іншими [людьми з] обмеженими можливостями. Давайте, ви знайдете нових друзів і покажете суспільству, ЯК МАЄ БУТИ. Щоб ніколи-ніколи прекрасні люди не говорили про себе з розпачу таких жахливо сумних слів, які каже Рома. Кожне життя гідної людини – дар, він не може бути тягарем для суспільства. Я не спеціалізуюсь на зірках, але маю тут безліч шанованих колеґ, які допоможуть зробити заклик публічним, донести і до зірок, і до кожного українця.

Nataliia Liubchenkova

 

Обурена випадком у ресторані Львова, у якому зневажливо поставились до людини з діагнозом ДЦП, перша леді записала звернення до українців, у якому висловила свою підтримку суспільному обуренню та нагадала, що від прикрих випадків не застрахований ніхто. «Я цілком підтримую хвилю обурення українців щодо ситуації, яка сталася з хворим на ДЦП Романом Кисляком.

Твердо переконана, що подібний вчинок стосовно людини з інвалідністю є щонайменше безбожністю. Адже рівноправне ставлення один до одного робить нас людьми та єдиним непереможним народом. І якщо хтось вважає, що має право на зверхність до людей з обмеженими можливостями, то хочу нагадати, що кожен із нас знаходиться від потенційної інвалідності на відстані аварії.

Дорогий Романе, дякую тобі за твоє велике серце, наповнене добром, людяністю, вмінням прощати і допомагати іншим. А ще, буду рада зустрітися з тобою за філіжанкою кави», – сказала Марина Порошенко.

 

Пані Марино, будемо пити каву! Я приймаю Ваше запрошення. Мені дуже приємно.

Також хочу запросити вас всіх, друзі, розпочати акцію #накавуздругом. Якщо ви вже маєте друга з особливими потребами – запросіть його в кафе або ресторан. Спілкуйтесь, веселіться, пийте каву, чай, їжте млинці, сирники, бургери або торти. Не забудьте сфотографуватися та поділитися з нами фото з хештегом#накавуздругом. Мої друзі, Емаус Центр духовної підтримки осіб з особливими потребами, будуть вести хроніку акції у Фейсбуці. Якщо ви хочете приєднатись до акції, але не маєте знайомих з особливими потребами – пишіть Емаусу. Вони знайдуть для вас гарну компанію.

Приєднатися до акції можуть також кафе і ресторани. Запрошуйте до себе учасників акції – ставайте дружніми закладами для людей з особливими потребами. Ходіть#накавуздругом – робіть суспільство кращим!

Про ідею акції #накавуздругом вам розкажуть ініціатори.

Рома Кисляк

 

Приєднатися до акції можуть також кафе і ресторани, ставши дружніми закладами для людей з особливими потребами.

P.S. На Манхеттені, біля ООН, є маленький затишний паб. Власник ірландець, бармен – українець. Днями я сказав їм: «Уявіть, що до вас завітала людина з ДЦП. А ваш офіціант її виставив. Ну, настрашився, що її рухи, гучна і дивна вимова можуть відлякати відвідувачів пабу…»

Виникла довга пауза. Після чого власник, вогняноволосий, з рудими віями ірландець Кріс сказав: «Така ситуація у принципі неможлива, чувак. Чуєш? ЦЕ НЕМОЖЛИВО, я тобі говорю».

«Ну а якщо?» – вчепився я в нього, – А якщо? Що ти робитимеш?» Пауза.

«Хлопці, ви серйозно? Я б того ж дня закрив паб!» – сказав Кріс, – прийшов би до тієї людини, дав би їй стільки грошей, скільки б вона захотіла, і вимолював пробачення – тільки б до суду не доводив. А потім відкрив би бізнес десь у іншому місці».

«А якби це потрапило у пресу?»

«В пресу? Камоон! До твоїх колег-стерв’ятників? Ха! Та вони б мене роздерли, як собаки стейк, а потім мої кістки ще б полоскали з місяць у всіх таблоїдах. А бізнес… Довелося би попрощатись із бізнесом. Такий скандал – це кінець репутації».

«А офіціант? Що б було з офіціантом?» – я вчепився в Крістофера, як та собака в стейк, чи то як «стерв’ятник».

«Що з ним? Та я б йому пику начистив і виставив на вулицю. Що в тебе за дурнуваті запитання?» – було видно, що Кріса помітно дратує те, чого він навіть не може уявити.

 

«Просто у нас у Львові одного хлопця вигнали з ресторану на вулицю…» – сказав Гарік, хлопець з України, що працює у Кріса офіціантом.

«Хлопці, це bullshit» – сказав Кріс. І з американською безпосередністю додав: «Це просто f***ng bullshit».  

Dorje Batuu

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ