Єдність у розмаїтті

Кримські татари вперше за чотири роки провели Курултай

Курултай (з'їзд представників кримськотатарського народу) зібрався в Києві, щоб вирішити, як вищий законодавчий орган кримських татар працюватиме в умовах тимчасової окупації. Близько 100 його делегатів приїхали до Києва.

25-ту сесію Курултаю не проводили вже чотири роки. Останнього разу вищий представницький орган кримськотатарського народу збирався в Криму. Організатори зустрічі просили не показувати обличчя делегатів з тимчасово окупованого Криму, щоб, повертаючись додому, вони не наражалися на небезпеку. Заборонений російськими окупантами Курултай зібрався у форматі конференції, яка не вимагає кворуму: до Києва ризикнули приїхати менше сотні делегатів. Одне з нагальних питань – каденція обраних. Народний депутат та уповноважений президента в питаннях кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв запевняє – права делегатів непохитні.

«Делегати Курултаю складають свої повноваження тільки після обрання нового складу Курултаю і на першій сесії нового курултаю. А оскільки проводити вибори демократичні і скликати новий Курултай у нас немає ніякої можливості, то можна вважати, що повноваження делегатів нинішнього Курултаю автоматично пролонговані», – розповів він.

Ті, хто приїхали, будуть вирішувати, що робити з 18 колегами-колабораціоністами, які співпрацюють з окупантами. Пропонують два сценарії – або видворити з лав, або ігнорувати через меншість. Але головна мета конференції – змінити регламент так, щоб Курултай зміг працювати і в окупації.

«Делегати роблять заяви виключно від себе, водночас вони пропонують, щоб розробити процедуру та механізми, які б надавали і цим і наступним рішенням повну легітимність. Закликають Меджіліс підготувати зміни до регламенту Курултаю і пропонують їх усім делегатам чинного Курултаю підтримати їх особистими підписами», – сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров.

Кримські татари розглядають можливість прийняття рішень Курултаєм шляхом особистого підпису або інтернет-голосування депутатів.

Нагадаємо, в 2015 році Чубаров заявляв, що з'їзд представників кримськотатарського народу неможливо провести ні в Криму, ні за його межами. Лідер Меджлісу зазначав, навіть якщо зібрати Курултай не в Криму, то делегати не зможуть повернутися додому.

Президент України Петро Порошенко передав делегатам Курултаю лист, в якому запевнив, що зміни до Конституції щодо статусу Криму розглянуть найближчим часом. Послання глави держави зачитав Рефат Чубаров.

13 квітня 2019
28 березня 2019
16 лютого 2019
8 січня 2019
16 грудня 2018
7 грудня 2018
5 грудня 2018
28 листопада 2018
20 листопада 2018
12 листопада 2018