За статусом біженця в Україні щорічно звертаються близько 1,5 тис. осіб

Щорічно за отриманням статусу біженця в державні органи України звертаються близько 1,5 тис. осіб, з них не більше 10% дійсно вдається його отримати. В основному це вихідці з Афганістану, Сомалі, Сирії, Узбекистану та Киргизстану. Всього біженців на території України сьогодні налічується 2,435 тис. осіб.
Про це розповіла радник з питань громадської інформації Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні Олександра Маковська.
«Середня кількість – приблизно 1 тис. 500 заяв щорічно», – сказала вона.
При цьому кількість шукачів притулку на території України коливається з року в рік: у 2008 році їх було близько 2,3 тис. осіб, У 2009 – 1,8 тис., а в 2011-му із заявою про надання статусу біженця звернулося 890 осіб.
Як пояснила Маковська, менша кількість звернень в минулому році пов'язана з адмінреформою, через що державні органи, що займаються питаннями біженців, просто не приймали заяви.
«Протягом кількох місяців у деяких регіонах територіальні органи не працювали на прийняття заяв і, відповідно, люди, які хотіли подати заяву про отримання статусу біженця, не мали можливості це зробити і звернулися тільки на початку 2012 року», – пояснила вона.
При цьому у 2011 році отримали статус біженця в Україні близько 130 осіб. «Орієнтовно, трохи менше 10% осіб з числа тих, хто звертається про надання статусу біженця, його отримують», – сказала Маковська.
За інформацією ООН, сьогодні на території України 2,435 тис. осіб мають статус біженців. Більшість біженців є вихідцями з Афганістану, далі йдуть Сомалі, Сирія, а також Узбекистан і Киргизстан.
За новим законом, статус біженця видається на п'ять років, і кожні п'ять років Державна міграційна служба має можливість прийняти рішення про продовження такого статусу чи ініціювати процедуру скасування статусу біженця. Після трьох років перебування в статусі біженця людина має право звернутися із заявою про надання громадянства.