Єдність у розмаїтті

ПОМЕР ОСТАННІЙ ПРЕЗИДЕНТ УНР МИКОЛА ПЛАВ’ЮК

10 березня помер голова Проводу Українських Націоналістів Микола Плав’юк – останній президент УНР в екзилі.

Плав’юк народився 1925 р. на Прикарпатті. Ще в школі приєднався до Організації Українських націоналістів (ОУН). З 1946 р. – на еміґрації, спершу в Німеччині, потім у Канаді. З 1979-го – голова Проводу Українських націоналістів.

1988 р. на сесії Державного Центру (ДЦ) УНР, леґітимного продовжувача національного уряду з часів Української Народної Республіки, Миколу Плав’юка обрано віце-президентом УНР в екзилі. Того самого року в грудні, після смерті Президента УНР Миколи Лівицького, М. Плав’юк стає п’ятим і останнім Президентом УНР у вигнанні.

За ініціативою М. Плав’юка нарада УНРади і Уряду УНР восени 1991 р. прийняла рішення про скликання надзвичайної Сесії УНРади 10-го скликання, яка відбулася 14–15 березня 1992 р. На ній було вирішено припинити діяльність еміґраційних інституцій УНР, визначено зміст і форму історичного акту передачі повноважень ДЦ УНР та Уряду УНР владі незалежної України.

У серпні 1992 р. М. Плав’юк на чолі делегацієї ДЦ УНР взяв участь в урочистому засіданні Верховної Ради України в Києві, де передав Грамоту ДЦ УНР Президентові України Леонідові Кравчуку із взаємоузгодженим формулюванням про те, що республіка Україна, яка проголошена незалежною 24 серпня 1991 р., є правонаступницею Української Народної Республіки.

За заслуги перед Батьківщиною указом президента України Л. Кравчука М. Плав’юку надано українське громадянство (1993), нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1996), орденом Ярослава Мудрого ІІ ступеня (2002), І ступеня (2007).

Блажен той муж,
воістину блажен,
котрий не був ні блазнем,
ні вужем.
Котрий вовік ні в празники,
ні в будні
не піде на збіговиська облудні.
І не схибнеться на дорогу зради,
і у лукавих не спита поради.
І не зміняє совість на харчі, —
душа його у Бога на плечі.
І хоч про нього скажуть:
навіжений,
то не біда –
він все одно блаженний.
І між людей не буде одиноким,
стоятиме, як древо над потоком.
Крилаті з нього
вродяться плоди,
і з тих плодів посіються сади...
Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ