Єдність у розмаїтті

КАРАЇМИ СПОДІВАЮТЬСЯ, ДЕРЖАВА – НЕ ПОСПІШАЄ

Релігійній громаді караїмів «Чолпан» у Сімферополі передадуть будинок молитви. Таку обіцянку кримським караїмам дали члени Постійної комісії з міжнаціональних відносин і проблем депортованих громадян парламенту Криму. Про це повідомляє Релігія в Україні.

Як зазначив голова комісії Ремзі Ільясов, за підсумками проведеної наради було прийнято рішення про укладання угоди про спільну діяльність на території Чуфут-Кале і прилеглого до нього кладовища Балта- Теймез між КРУ «Бахчисарайський історико-культурний заповідник» та Асоціацією кримських караїмів «Кримкарайлар».

За інформацією голови Асоціації кримських караїмів «Кримкарайлар» Володимира Ормелі, перший варіант угоди передали до Міністерства культури АРК із поправками ще 31 січня цього року, проте його й досі не розглянуто, а угоду – не підписано. Нині територія одного з найдавніших тюркських кладовищ прийшла в запустіння, є факти його осквернення, крадіжки надгробків, на пам’ятних місцях ведуться несанкціоновані археологічні роботи і т.п.

Віце-спікер кримського парламенту Григорій Іоффе, зі свого боку, дав доручення профільному міністерству в найкоротші терміни розглянути варіант угоди; з’ясувати, на яких підставах на території національних святинь ведуться роботи.

«Це питання не Бахчисарайського рівня, не кримського і навіть не українського. Це питання збереження світової спадщини, світової культури. І до цієї ситуації необхідно ставитися дуже серйозно», – підкреслив віце-спікер.

У зв’язку з тим, що доручення голови Верховної Ради АРК В. Константинова виконані не в повному осязі, в квітні-травні цього року заплановано проведення розширеної зустрічі глави кримського парламенту з керівниками національних товариств і громад автономії, де ще раз обговорюватиметься весь комплекс існуючих проблем.

Крім того, принципово вирішено питання передачі колишньої будівлі кенаси (молитовного дому) в Сімферополі релігійній громаді караїмів «Чолпан» (це відбудеться після завершення будівництва в кримській столиці Радіодому); в стадії завершення перебуває вирішення питання з випуску додатку «Крим багатонаціональний» до газети «Кримські вісті».

Учасники засідання також детально обговорили питання фінансування етнічних ЗМІ (в республіканському бюджеті на 2012 рік передбачено 545 тис. грн.) та фінансування заходів, спрямованих на збереження міжнаціональної злагоди в автономії (на 2012 р. у бюджеті АРК передбачено 576 тис. грн.).

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ