Єдність у розмаїтті

КАТИНЬ ВИЗНАНО ВІЙСЬКОВИМ ЗЛОЧИНОМ

Європейський суд з прав людини визнав розстріли поляків у Катині 1940-го військовим злочином, однак не став вимагати від Росії заново розслідувати справу і реабілітувати жертв масових репресій. Про це повідомляє Euronews.

Суд у Страсбурзі відмовився змусити Росію поновити слідство про убивства полонених поляків і постановив, що не може вирішити, чи об’єктивним було попереднє слідство, оскільки не були надані всі необхідні документи.

Таким чином, суд лише частково задовольнив позов польської сторони.

Розслідування справи про розстріл польських офіцерів було розпочато 1990 року. 2004-го його було припинено, а справу закрито.

Восени 1939 року радянські війська, що вступили на територію Польщі, за наказом Сталіна вивезли в СРСР польських офіцерів і представників інтеліґенції – загалом понад 20 тисяч осіб. Переважну більшість із них співробітники НКВД розстріляли у Катинських лісах під Смоленськом та інших реґіонах СРСР, в тому числі й на території України.

У радянські часи вважалося, що розстріли польських громадян здійснили нацисти. У листопаді 2010 року Держдума РФ визнала, що катинський злочин був здійснений за прямою вказівкою Сталіна та інших радянських керівників.

Онук Сталіна Євген Джугашвілі подав позов, у якому просив стягнути з депутатів РФ, які голосували за прийняття заяви про Катинь, 100 млн. рублів як компенсацію.

У січні 2011 року Верховний Суд РФ визнав законним засекречення документів Катинської справи.

У грудні 2012 року ФСБ відмовилася реабілітувати жертв Катинської трагедії, чого вимагали родичі загиблих.

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ