Єдність у розмаїтті

У ПИРОГОВІ СВЯТО УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

З 10 червня по 2 липня 2012 року в Національному музеї народної архітектури та побуту «Пирогів» під Києвом, на території понад 233 га, відбудеться фестиваль української національної культури «Switch on Ukraine in One Day».

Як повідомляють організатори, основна ідея фестивалю – привернути увагу до багатства української культури і продемонструвати народну творчість і звичаї з різних реґіонів країни. Іноземні гості отримають можливість відчути себе справжнім українцем, взяти участь у справжньому українському весіллі, не лише скуштувати, а й приготувати національні страви, долучитися до фольклорних традицій України.

Згідно з попередньою програмою фестивалю, в різні дні в Пирогові відбуватимуться такі програми: Козацькі розваги й ігри, Гончарний день, Великий український ярмарок, Фестиваль вареників, Українські народні танці, Українське весілля, Фестиваль українського борщу, Фестиваль української народної пісні, Свято українського віночка, Свято української іграшки, День народних майстрів, День української традиційної кухні, День народних українських напоїв.

Начебто прекрасно – показати гостям, чим красна хата. От тільки гості, ну, зрозуміло футбольні фанати, приїдуть із різних країн, а відтак можливо їм небайдуже, чи є на цьому обійсті місце для німців, поляків, шведів, греків, інших народів України? Вже не вперше звертаємо ми увагу на те, що у головному етнографічному музеї країни є місце будь-чому українському, але й досі не репрезентовано самобутню культуру, архітектури, звичаї, ужиткове мистецтво, кухню національних меншин.

І території начебто вдосталь, і толерантності нам не позичати, а того не можемо зрозуміти, що їдуть до нас не лише абстрактні поціновувачі вареників і спотикачів, але й свої до своїх – по своє.

Тож, чи буде у Пирогові національна вулиця і чи прийде на неї свято, поки невідомо. Між тим культурне міністерство спонсорує цього року чимало традиційних фестивалів. Може вже час припинити еклектичні танцювання і зрозуміти важливість включення етнонаціонального багатоманіття країни в концепцію музею народної архітектури та побуту всієї України? Чи когось у цьому ще треба переконувати?

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ