Єдність у розмаїтті

ВИБІР БЕЗ ВИБОРУ

Призначення омбудсманом Валерії Лутковської, яка раніше працювала на посаді урядового уповноваженого в Європейському суді з прав людини, підтримали 252 народних депутата. При цьому в бюлетень для голосування внесено тільки одна кандидатура. Депутати фракції «БЮТ-Батьківщина» відмовилися брати участь в голосуванні.
Невдоволення опозиції обранням Валерії Лутковської пояснюється, зокрема, тим, що 17 квітня, представляючи інтереси уряду в Страсбурзі, вона попросила Європейський суд з прав людини визнати неприйнятною для розгляду справу Юрія Луценка, оскільки, на її думку, арешт колишнього міністра був законним. Також пані Лутковська захищала інтереси уряду в справі «Тимошенко проти України». Нещодавно Валерія Лутковська підтвердила, що є родичкою Олександра Лавриновича (її сестра – дружина міністра юстиції). Не випадково саме він збирав у депутатів підписи на підтримку її кандидатури на пост омбудсмана. Для забезпечення правильного голосування і обрання Валерії Лутковської омбудсманом до Верховної Ради особисто прибув секретар РНБО Андрій Клюєв, призначений напередодні керівником виборчого штабу Партії реґіонів.
Нагадаємо, що 7 лютого закінчився термін повноважень попереднього омбудсмана – Ніни Карпачової, яка тричі обиралася на цю посаду і пропрацювала на ній 14 років. Вибори нового уповноваженого з прав людини проходили в Раді 15 березня. Тоді було висунуто дві кандидатури. Від опозиції – правозахисник Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини. Від влади – Валерія Лутковська. Але ніхто з них не набрав необхідних 226 г олосів.
Після невдалого голосування Євген Захаров заявив, що не стане більше балотуватися в омбудсмани. «Я вважаю, що нинішній парламент не доріс до розуміння того, що омбудсманом має бути представник громадянського суспільства, а не чиновник. Мені було зрозуміло, що мене не хочуть», – пояснив він своє рішення. Тепер пан Захаров вітає обрання на цю посаду Валерії Лутковської. «Сподіваюся, що вона буде гарним омбудсманом, адже Валерія Лутковська енергійна, компетентна і володіє всім комплексом професійних якостей, необхідних на цій посаді. Як справжній професіонал Лутковська приводила арґументи на захист позиції держави в справах Тимошенко і Луценка в Європейському суді, а тепер у неї будуть інші клієнти. Вона стане адвокатом тих, чиї права порушені державою», – запевняє Євген Захаров.
Сама пані Лутковська, виступаючи перед депутатами парламенту, обіцяла, що посада омбудсмана залишиться аполітичною. Вона навіть пообіцяла одразу ж після прийняття присяги перевірити інформацію про побиття Юлії Тимошенко, що, можливо, стався напередодні. Попри заяви пані Лутковської, експерти сумніваються в її політичній незаанґажованості. «Я покривлю душею, якщо скажу, що Партія реґіонів не буде мати впливу на Валерію Лутковську, до якої тепер будуть прислухатися за кордоном. Адже думка омбудсмана для багатьох там – істина в останній інстанції», – заявив голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко. З ним згоден і директор Інституту ґлобальних стратеґій Вадим Карасьов. За його словами, влада навіть не приховувала своєї зацікавленості в обранні пані Лутковської на посаду омбудсмана. «Від неї слід очікувати активного піару в Європі українського правосуддя та тверджень про гуманність української пенітенціарної системи. Вона буде грамотно і професійно переконувати європейців у тому, що їхній стан поліпшується», – вважає політолог.
Правозахисник Семен Глузман в коментарі Gazeta.ua сказав: «Лутковська зможе зробити те, що їй дадуть. Річ у тім, що в нашій країні так вибудувана вертикаль влади, особливо нічого зробити не можна… Потрібно мати мужність, щоб у нашій країні говорити правду, чи зможе це робити Лутковська – це питання», – додав правозахисник.
Скласти присягу пані Лутковська змогла лише на позачерговій сесії Верховної Ради України, яку скликали начебто через ситуацію з вибухами у Дніпропетровську. Опозиція розблокувала пленарне засідання, що відбувалося на знак протесту проти побиття Тимошенко, для обговорення нагальної проблеми, але його було цинічно використано для вирішення власних проблем. Головний «регулятор» провладної більшості пан Чечетов, хизуючись перед журналістами, запропонував їм зацінити «красу гри». Зацінили. І вони, і ми. Це ж треба – як вчасно вибухнули урни в Дніпропетровську!
Призначенка реґіоналів зачитала текст присяги у ложі депутата Ріната Ахметова, звідки перший віце-спікер Адам Мартинюк вів засідання.
Нагадаємо, що в першому інтерв’ю на «5 каналі» Лутковська наголосила, що в будь-якій державі омбудсман не представляє інтереси чиновників або опозиціонерів, а захищає «інтереси маленької людини, яка не захищена великою кількістю адвокатів». Ми, грішні, думали, що для омбудсмана немає великих і маленьких людей, а всі є громадянами з рівними правами і, що важливо, однаковими обов’язками. Очевидно нова правозахисниця так не вважає.

Почала ж свою діяльність пані Лутківська із звільнень в офісі омбудсмана і поїздки до Дніпропетровська, вибухи в якому уможливили її леґітимізацію. 

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ