Єдність у розмаїтті

ЧЕСНА ГРА: ПРОТИ РАСИЗМУ У ФУТБОЛІ

Андрій КНИЖНИЙ

Напередодні чемпіонату з футболу ЄВРО 2012 та візиту в Україну вболівальників і туристів з різних країн світу, культур, традицій та вірувань, у Києві було проведено семінар для молоді, організований Українським центром вивчення історії Голокосту у співробітництві з проектом «Без кордонів» та за фінансової підтримки посольства Швейцарії в Україні та Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Чесна гра (Fair Play) у спорті передбачає встановлення і дотримання правил, заснованих на благородстві, справедливості і честі. Чи мають ці принципи обмежуватися боковими лініями і кутовими прапорцями? Ні. Адже футбол – не лише гравці, що бігають за м’ячем посеред зеленого поля. Тому семінар і організували для вболівальників і представників громадянського суспільства. Адже футбол – це свято, що не може бути захмареним ворожнечею і нетерпимістю.

Конґрес національних громад України має великий досвід виховання міжкультурної і міжетнічної толерантності в різних групах громадян. Одним із методів є використання відеороликів про права людини Free2Choose. Дебатні ролики із застосуванням «стоп-кадру» дозволяють детально розібратися у пропонованій потенційно конфліктній ситуації (наприклад як у фільмі про поведінку двох пасажирів французького метро – єврея і темношкірого хлопця, що мусять спільно протистояти скінхедам, що увірвалися у вагон), оцінити існуючі загрози і знайти цивілізований вихід. Практичні тренінґи цікаві тим, що учасники завжди несподівані у своїх реакціях. Так, двоє молодих людей з Харкова, що прокинулися десь посередині перегляду, висловили припущення: а що, якби у вагон метро зайшли кілька десятків представників дискримінованої групи, поява яких приголомшила б скінхедів, що звикли «працювати» зграями проти одного... Несподіваний поворот, правда? Але такий самий несподіваний, як і наше повсякдення.

Один із учасників тренінґу був переконаний, що ЗМІ аж занадто багато уваги приділяють нападам на іноземців, расизму. Виявилося, що серед слухачів є люди з гомофобними настроями, які не схильні розглядати побиття організаторів першого в історії Києва гей-прайду як злочин, скоєний на ґрунті ненависті. От приклад того, що за відсутності толерантності завжди можна знайти ворога. І завжди ним буде Інший. За кольором шкіри, поглядами, конфесійною приналежністю, сексуальною орієнтацією. Що ж, нам є над чим працювати, аби жити за цивілізованими стандартами.

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ