Єдність у розмаїтті

ДИСКРИМІНАЦІЯ РОМІВ У ЗАХІДНІЙ І СХІДНІЙ ЄВРОПІ

Роми у Західній Європі зазнають такої ж дискримінації, як і в Східній Європі, про що свідчить нове дослідження, проведене ЄС та ООН, повідомляє BBC News. Автори дослідження кажуть, що в таких питаннях, як працевлаштування, освіта, житло і охорона здоров’я, ситуація для ромів у середньому гірша, ніж для їхніх сусідів інших національностей. Співавтор доповіді Іоанніс Дімітракопоулос з Аґенції ЄС з фундаментальних прав людини (FRA) каже, що роми, які проживають у таких країнах, як Франція, Італія чи Іспанія, мають багато спільного з ромськими спільнотами Угорщини, Румунії та Словаччини, оскільки перебувають у гіршому становищі, ніж більшість людей інших національностей.

«Саме це шокувало нас найбільше. Ми очікували на істотні відмінності, але з відповідей самих ромів та їхніх сусідів ми бачимо, що відмінностей мало», – каже дослідник.

Дослідження проводили в Болгарії, Чехії, Франції, Греції, Італії, Угорщині, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччині та Іспанії. Ось деякі з висновків.

Лише 15% опитаних молодих ромів мають повну середню або професійну освіту. У їхніх сусідів цей показник перевищує 70%. Менш як 30% опитаних циганів працевлаштовані. 45% ромів, які взяли участь у дослідженні, живуть у помешканнях, де бракує вбудованої кухні, туалету, душу або ж немає електрики. Дослідження вказує, що для поліпшення ситуації потрібно вжити «швидких, ефективних дій», зокрема в сфері освіти.

Директор FRA Мортен К’яерум каже, що освіта «озброїть молодих ромів навичками, які допоможуть їм вирватися з кола дискримінації, витіснення та бідності». За його словами, повноцінна інтеґрація ромів можлива лише за підтримки урядів і місцевих громад.

Результати дослідження планують донести до європейських політиків.

За підрахунками FRA, в Європі проживають 10–12 млн. ромів.

Amnesty International заявляє, що спільноти ромів, або циганів, зазнають переслідувань по всій Європі. У новій доповіді правозахисної організації сказано, що для подолання «шокуючої» дискримінації докладається недостатньо зусиль.

Дослідження побуту циганських громад у Європі показало, що вони зазвичай живуть бідніше, ніж решта населення, мають гірше здоров’я та нижчий рівень грамотності.

«Дискримінація – одна з найгостріших проблем Європи, пов’язаних з правами людей», – сказала директор Amnesty у Великій Британії Кейт Аллен. За її словами, мільйони людей зіткнулися з вигнанням, бідністю, поганим ставленням або насильством «через те, хто вони є, ким їх вважають інші або в що вони вірять». У доповіді визнається, що і окремі країни, і ЄС загалом підготували стратеґії, які мають допомогти ромам інтеґруватися в суспільство. Однак автори звіту припускають, що такі хороші наміри рідко втілюються в систематичні конкретні заходи.

У Amnesty кажуть, що циганська община відстає за всіма ключовими соціальними параметрами, такими як безробіття, рівень доходів і доступ до медицини. Інші результати дослідження свідчать, що у Словаччині 70% циганських дітей виховуються в спеціальних установах; у Косово 97% ромів безробітні; у Болгарії показники бідності серед циганів у чотири ризи вищі, ніж у решти населення; у Молдові більше половини ромів живуть в умовах крайньої бідності.

«Європі настав час прокидатися і покласти край переслідуванням марґіналізованих громад», – каже пані Аллен.

Роми в Україні

В Україні, за офіційними даними, живуть близько 50 тисяч ромів. Однак громадські організації називають набагато більшу цифру – 300 тисяч, третина яких – у Закарпатській області.

Наталія Кияк, менеджер програми «Роми України», яку втілює Міжнародний фонд «Відродження», зазначає в коментарі ВВС Україна: «Однозначно, головна проблема – освіта, тому що вона дасть їм можливість піднятися і вийти з замкнутого кола». За її словами, ромським дітям бракує навіть початкової восьмирічної освіти.

2012 року фонд спільно з американською організацією «Habitat For Humanity» планує запустити програму реконструкції та будівництва соціального житла для ромів. Нині між партнерами тривають переговори з цього питання. Програма передбачає надання невеликих кредитів ромським сім’ям, які чекають дитину, на ремонт помешкань, придбання меблів тощо. Після цього інвестори обіцяють перейти до будівництва індивідуального житла для циганів. Причому, їх хочуть залучати до будівництва як підсобних робітників, аби вони відчували причетність до спорудження власних помешкань. За приклад ініціатори проекту взяли Румунію, каже пані Кияк.

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ