Єдність у розмаїтті

КІЛЬКА СЛІВ ПІСЛЯ ЗАСІДАННЯ ТОПОНІМІЧНОЇ КОМІСІЇ

На сайті «Історична правда» опубліковано статтю відомого історика і києвознавця Михайла Кальницького, який наводить певні подробиці і міркування з приводу останнього засідання комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків КМДА. Текст наведено із скороченнями.

У чинному «Положенні про порядок найменування об’єктів міського підпорядкування, вшанування пам’яті видатних діячів і подій, встановлення пам’ятних знаків у місті Києві» є такі пункти:

«Встановлення пам’ятних знаків і меморіальних дошок визначним діячам, присвоєння їхніх імен вулицям, провулкам, іншим об’єктам здійснюється не раніш як через 10 років з дня смерті особи, пам’ять якої увічнюється» (Положення допускає винятки, якщо найменування відбувається за постановою Кабміну або якщо йдеться про пам’ятний знак усередині приміщення установи).

«Вшанування пам’яті визначних діячів і подій здійснюється, як правило, лише однією формою увічнення (найменування вулиці або провулка; присвоєння імені іншому об’єктові міського підпорядкування, встановлення пам’ятного знака».

Ось одне з питань: «Звернення Посольства Республіки Польща в Україні щодо встановлення меморіальної дошки видатному польському педагогу, лікарю та письменнику Янушу Корчаку на будинку № 47 на вулиці Володимирській у Шевченківському районі міста Києва. (За кошти польської сторони). Вже не знаю, чим так завинив перед робочою групою уславлений письменник і педагог Януш Корчак, на творах якого ми зростали. Адже є достеменні спогади про те, що під час Першої світової війни він справді працював у приватній дівочій польській гімназії Перетяткович на Володимирській, 47. Довелося про це нагадати. Після бурхливого обговорення більшість таки проголосувала за увічнення Корчака.

Ще один пункт: «Звернення Федерації грецьких товариств України та гр. Мишка В.С. щодо встановлення пам’ятника Фундуклею І.І. та повернення вулиці Богдана Хмельницького назви «Фундуклеївська».

Пропозиція робочої групи: не підтримати встановлення пам’ятника та перейменування вулиці».

Знаменитий губернатор і меценат, улюбленець киян, грек за походженням Іван Фундуклей теж виявився не в пошані у робочої групи. Сказати відверто, перейменування вулиці Богдана Хмельницького на Фундуклеївську, як вона колись називалася, мабуть, не викличе зараз загального схвалення (вірю, втім, що прийде час, коли це станеться). Проте, бодай пам’ятник можна було б йому встановити? Колись він подарував місту під жіночу гімназію будинки й маєтки, своїм коштом видавав чудові книжки про Київ. Та тепер немає кому подбати про його увічнення. Хіба що греки десь знайдуть гроші й знову поставлять це питання...

На щастя, не я один у комісії дотримувався такої думки. Рішення було таке: повернутися до розгляду питання про пам’ятник, коли буде конкретна пропозиція щодо його вигляду та місця встановлення.

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ