Єдність у розмаїтті

ПОМЕР ДМИТРО ГРОЙСМАН

Увечері 5 серпня помер відомий український правозахисник Дмитро Гройсман – засновник Вінницької правозахисної групи. З його ім’ям пов’язано чимало гучних справ, де він ставав на захист несправедливо скривджених і принижених. Він був відкритий для людей і ніколи не схибив, коли йшлося про права людини.

Першим сумну звістку повідомив вінницький журналіст Олександр Човган: «Діма Гройсман, мій друг і єдина людина, яка по-справжньому підтримувала свободу слова на Вінниччині, помер», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Серцева патологія, яку лікарі виявили у Гройсмана, була неоперабельною. Єдине, що могло втішити друзів і рідних Дмитра, – це те, що смерть його буде миттєвою і безболісною. З цього приводу Дмитро навіть жартував: «А чого мені тоді боятися?!» Він абсолютно не беріг себе ні від емоцій, ні від навантажень.

— Я не знала, що у Дмитра хворе серце. Але я знала, що воно велике і дуже добре, – каже правозахисниця Тетяна Яблонська. – Його хвилювало все, особливо несправедливість. Правозахисники бувають різними. Одні працюють за гроші, інші – заради піару. А Дмитро працював на совість. Шкода, що так мало прожив ...

Як зауважила перший омбуцман України Ніна Карпачова, «особливо наполегливо він захищав права колег- правозахисників, які потрапляли під тиск правоохоронної системи через свою принципову позицію. Хоча й сам часто був змушений захищатися від переслідувань за правозахисну діяльність. Та кампанія з дискредитації, що розгорнулася проти нього в останні роки, повинна була зламати його, але він не здався і продовжував свою чесну і таку необхідну правозахисну справу. Він мужньо витримував міліцейське та судове переслідування, справжньою метою якого було бажання правоохоронної системи помститися принциповому правозахиснику. Більше як сімдесят судових засідань за цей час! ... Останній приїзд до Києва також був пов’язаний з участю у дебатах в апеляційному суді. Ми всі чекали виправдувального вироку, а його гнали і гнали «на номери» ... І загнали...»

Гройсман пішов з життя на 42-му році. За освітою лікар-патологоанатом і правознавець, він 1993-го став одним із засновників вінницького представництва «Міжнародної амністії», з 1994-го по 2000-й був координатором національної кампанії щодо скасування смертної кари в Україні. 1998 року створив і очолив Вінницьку правозахисну группу.

Фото з сайту УНІАН
Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ