Єдність у розмаїтті

ЯК НАМ ЖИТИ РАЗОМ ПІСЛЯ ТОГО, ЩО СТАЛОСЯ?

Як нам жити разом після того, що сталося? Діти-переселенці та їхні ровесники шукали власні відповіді на це питання у таборі «Будуємо мости, а не стіни»
27 жовтня – 3 листопада 2014 у комплексі «Сонячна долина», що у селищі Бояни Чернівецької області, відбувся табір «Будуємо мости, а не стіни» – інтенсивний курс для дітей, спрямований на побудову діалогу та примирення. Слова Папи Римського Франциска якнайкраще передають ідею проекту: «Там де будують стіни, закриваються серця. Потрібно будувати мости, а не стіни».
У проекті взяли участь 80 підлітків, серед яких більшість – вимушені переселенці з Луганської, Донецької областей та Криму, а також їхні ровесники з інших реґіонів.
Метою курсу було сприяння інтеґрації підлітків-переселенців, психологічна реабілітація, створення можливостей для діалогу та спільного навчання і дії у вирішенні конфліктів. Учасники табору навчалися успішній комунікації та медіаціі конфліктів.
Авторська програма табору дала можливість дітям знайти свої внутрішні ресурси для подолання проблем, вміння відновлюватися після стресових ситуацій.
За власним вибором щодня діти відвідували по дві майстерні з: театру, медіації конфліктів, філософії, обговорення мистецтва, танцю, кухні, музики, арту, психології, спорту, створення блогів, кіноклуб, створення трафаретів і постерів.
Діти з різним життєвим досвідом були об’єднані у групи за віком і щодня грали та спілкувалися разом. Завдяки методиці театру пригнічених учасники змогли зрозуміти для себе теми рівності, більшості та меншості, дискримінації, прав людини.
Унікальними були Дні демократії, коли учасники на власному досвіді відчули можливість вибору, зрозуміли, що їхні інтереси у таборі може представляти ровесник, що вони можуть реально впливати на програму табору, зокрема організуючи Хеллоуїн і плануючи вільний час у Чернівцях. Кожна група дітей обирала свого кандидата до ради табору.
Методист курсу Олександр Войтенко: «Очікувано серйозними виявилися програми кандидатів. Бо хто ж, як не молодь, сьогодні розуміє важливість і відповідальність демократичних процедур і виборів. Наприклад Іван Кушпель з Києва головною тезою програми обрав гасло французької революції «Свобода, рівність, братерство, сестринство» і обіцяв врахувати думку кожного при прийнятті рішень, Юля Лагуткіна з Луганська обіцяла цікавий Хеллоуїн, Яся Школьна з Києва пропонувала флеш-моб у Чернівцях. Діти були самоорганізовані, приймали рішення і зустрічалися з їх наслідками».
Пілотну програму курсу створювали кращі фахівці з громадянської освіти для дітей – Анна Ленчовська, Олександр Войтенко, Кіра Крейдерман, а психологічну підготовку вихователів і реабілітацію дітей забезпечили провідні дитячі психотерапевти Людмила Баталіна та Ірина Івакіна.
Команда табору пройшла підготовку на спеціалізованих семінарах. Їм також допомагали міжнародні експерти: Ольга Фогельсон з Санкт-Петербурга-Торонто розробила Дні демократіі і вибори дітей в парламент, хореографічній майстерності навчала Манана Цінцадзе з Тбілісі, з методики театру пригнічених готував Ялмар Айнхорн (Лапас-Гамбург), фотографувала Дар’я Страйстер з Кишинау.
«Дякую всім, хто організував табір «Будуємо мости замість стін». Мені дуже сподобалось.. Багато нових вражень, яскравих сім днів пролетіли миттєво, але за ці дні я встигла познайомитися з багатьма гарними людьми», «Табір навчив мене допомагати іншим», – написала на своїй сторінці у соціальній мережі 12-річна Аня Палій.
Курс організував Конґрес національних громад України у співпраці з Київським освітнім центром «Простір толерантності» та ініціативою «Театр для діалогу».
Пілотний проект було реалізовано завдяки сприянню Посольства США в Україні, Посольства Нідерландів в Україні та Євроазіатського єврейського конґресу.
Проект може стати моделлю для комплексної цільової програми для інтеґрації дітей вимушених переселенців на нових місцях проживання.
У наступному числі газети інтерв’ю з організаторами табору.
 

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ