Єдність у розмаїтті

БАБИН ЯР – ДОРОГОЖИЦЬКИЙ НЕКРОПОЛЬ: МЕТА КОНКУРСУ

Замовник зацікавлений в реалізації проектів конкурсу. Але він не є власником території і не має юридичного права на самостійну реалізацію проектів. Тому єдиний шлях – це послідовні дії з усвідомлення та переконання у необхідності такої реалізації як власників і землекористувачів, так і широкого кола інших зацікавлених організацій та широкої громадськості. Конкурс має стати першим кроком на цьому шляху.

Сьогодні Бабин Яр – це, насамперед, місце неорганізованого та часто-густо не дуже культурного відпочинку мешканців навколишніх житлових районів Києва. Разом з тим, Бабин Яр – це місце паломництва українських євреїв, представників єврейської діаспори та інших гостей з усього світу, які приїжджають віддати шану жертвам Голокосту. Це також місце спогадів для всіх громадян України та киян, які згадують злочини єврейської Катастрофи, а також інші жахи нацистської окупації та радянського тоталітарного правління.

Відтак, метою конкурсу має бути створення чітко виокремленого простору, в якому, як ті, хто цілеспрямовано приходять, щоб вшанувати пам’ять загиблих, так і пересічні місцеві мешканці або студенти навколишніх навчальних закладів, одразу відчували би його пов’язаність з трагічною історією Голокосту та інших трагедій, що відбувалися на цьому місці.

Отже, у гуманітарному сенсі мета конкурсу полягає у створенні простору для роздумів і усвідомлення виявів виняткової нелюдськості та трагічних подій, що сталися тут у минулому, і об’єднанні сучасних громадян України будь-якого етнічного походження у дусі взаємної емпатії до минулих страждань, ствердження цінності кожного індивідуального людського життя і прагнень до побудови справедливого та гуманного суспільства.

У сенсі меморіальної архітектури конкурс має на меті запропонувати громадськості, державі та фахівцям ідеї створення цілісного меморіального простору як альтернативи хаотичному зведенню окремих пам’ятників.

У просторовому сенсі мета конкурсу полягає в створенні сучасного публічного цільного меморіального комплексу, інтеґрованого до структури міста засобами ландшафтного дизайну.

В освітньому сенсі мета конкурсу полягає у створенні засобами ландшафтного дизайну простору, що здатен доносити до відвідувачів (у тому числі людей, що не пов’язані з цим місцем ані особистою, ані родинною пам’яттю) цінність усвідомлення минулого, але також ідеї гуманізму, толерантності, демократії, громадянського суспільства, захисту прав людини, природної та духовної екології, – тобто життєствердні відповіді на зло, втілене у Голокості та інших трагедіях, що сталися на цьому місці.

У соціальному сенсі метою конкурсу є продемонструвати громадськості приклад якісної комплексної організації та впорядкування міської території відпочинку, що має світове історико-меморіальне значення.