Єдність у розмаїтті

КОМЕНТАР ПРЕЗИДЕНТА ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ «КОНҐРЕС РОМЕН УКРАЇНИ» ПЕТРА ГРИГОРІЧЕНКА ЩОДО СИТУАЦІЇ У С. ЛОЩИНІВКА НА ОДЕЩИНІ

(СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ КОНҐРЕСУ НАЦІОНАЛЬНИХ ГРОМАД УКРАЇНИ)

Я хотів би висловити своє співчуття родині загиблої Анґеліни із с. Лощинівка на Одещині. Вбивство дитини – трагічний факт, що сколихнув усю громадськість. І якщо цей злочин скоїв представник ромської громади, а згідно із ромськими традиціями це неприйнятно, це не людська поведінка, то таку людину буде виключено із спілкування з ромами, і вона стане довічним вигнанцем.

Але згідно з правовими нормами поки провину підозрюваного не доведено в процесі об’єктивного слідства, а незалежним і неупередженим судом не встановлено фактів обвинувачення, підозрювану особу не можна визнати винною.

На превеликий жаль громада Лощинівки вже засудила всю ромську громаду села, скоївши погроми помешкань ромських сімей, знищивши їхнє майно та мало не вчинивши самосуд. А наступного дня сільська рада ухвалила антиконституційне рішення про виселення ромів.

Люди, які не мають жодного відношення до злочину, вимушено покинули своє житло, стали безхатченками та біженцями.

Такі події є дуже несприятливими для міжетнічної злагоди та спричиняють загострення міжнаціональних відносин, наслідки якого можуть бути згубними для самої держави та державності. Правоохоронні органи, органи місцевого самолврядування, державні високопосадовці в кращому випадку відмовчуються. На великий жаль, місцеві органи та органи МВС нічого не зробили для того, аби зупинити безчинство. Правоохоронні органи не надали жодної допомоги постраждалим, байдуже спостерігаючи, як чиняються погроми.

Слід також зауважити той факт, що ЗМІ послідовно підкреслють причетність до злочину представника саме ромської національності, що є нав’язуванням етнічного профайлингу, расових стереотипів, прямим порушенням законодавства та може кваліфікуватись як дії, спрямовані на розпалювання міжнаціональної  ворожнечі. І все це відбувається в той час, коли винуватця або винуватців вбивства в Лощинівці ще не встановлено.

Ромська громада виступає за об’єктивне та неупереджене розслідування даного інциденту, а також вимагає компенсації усіх матеріальних і моральних збитків, спричинених погромами особам, примусово вигнаним із села.

Подібний випадок протистояння та погрому стався у вересні  2002 року в селі Петрівка Одеської області, внаслідок чого десятки ромів стали безхатченками. Тоді державні органи представили цей конфлікт як побутовий.

Попри звернення ромських організацій правової оцінки злочину не було надано, а посадові особи та, особи причетні до погромів, не понесли жодного покарання. На мій погляд, нині ситуація повторюється, адже губернатор Міхаел Саакашвілі далеко не дипломатичними висловлюваннями з приводу подій на керованій ним Одещині підливає масла до локального полум’я міжнаціонального протистояння.

Застосування принципу колективної відповідальності, що вже неодноразово відбувалося на цій багатостраждальній землі, є неприйнятним, оскільки суперечить самій суті верховенства права та принципам правової держави і може призвести до непередбачуваних трагічних наслідків.

Відтак громада ромів наполегливо вимагає об’єктивного та неупередженого розслідування факту вбивства дитини та засудження злочинця, а також покарання організаторів погромів, нищення майна та незаконного виселення громадян України ромського походження.

За злочинну бездіяльність та професійну непридатність обов’язково мусять понести відповідальність і представники органів місцевої влади та МВС.