Єдність у розмаїтті

ДРУГА СПРАВА АНДЖЕЯ ПОЧОБУТА

У минулому числі «Форуму націй» наш білоруський кореспондент Александр Пілецький опублікував інтерв’ю з Анджеєм Почобутом – керівником Ради невизнаного білоруським урядом Союзу поляків Білорусі, блоґером, незалежним журналістом, що співпрацює з польським виданням «Газета Виборча».

За опозицію до президента Білорусі Лукашенка, громадсько-політичну і журналістську діяльність А. Почобут був неодноразово затримуваний, покараний штрафами й адміністративними арештами. 18 березня 2011 року гродненська обласна прокуратура порушила проти Анджея Почобута кримінальну справу за частиною 1-ї статті 367-ї Кримінального кодексу Білорусі, що інкримінує «наклеп на президента». Суд Ленінського району Гродна засудив Почобута до трьох років позбавлення волі з відстрочкою виконання на два роки. Приводом для переслідування стали статті Почобута на опозиційних сайтах «Хартія’97» і «Білоруський партизан». У них, зокрема, йшлося про сумнівність смертних вироків, винесених Дмитрові Коновалову і Владиславу Ковальову, звинуваченим в організації теракту в мінському метро і розстріляним. Нині щодо журналіста порушено кримінальну справу за частиною 2-ю тієї ж статті – «наклеп відносно президента, вчинений особою, раніше судимою за наклеп або образу».

За інформацією Радіо Свобода, заступник голови Білоруської асоціації журналістів Андрій Бастунець не виключає, що цього разу Анджей Почобут може отримати реальний термін. У Слідчому комітеті Білорусі уточнили, що нову кримінальну справу щодо Почобута порушено за матеріалами перевірки обласного управління Комітету держбезпеки. З матеріалів випливає, що в низці публікацій Почобута містилися «наклепницькі висловлювання на адресу глави держави». За підсумками лінгвістичних перевірок експерти зробили висновок: у розглянутих публікаціях містяться фрази, що стосуються президента Лукашенка, які «дискредитують вище керівництво Білорусії». З цієї причини щодо журналіста обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою.

Гродненський політик, екс-кандидат в президенти Олександр Мілінкевич вважає арешт Почобута провокацією, а сам журналіст, на його думку, може стати предметом торгу між Мінськом і Брюсселем. Тому, каже Мілінкевич, зараз важливо підтримати Анджея: «Це не просто арешт людини, яка говорить правду, це набагато більше. Анджей – дуже мужня людина, відмінний журналіст; його не зламаєш. Тому ми просто повинні бути солідарні з ним, мусимо висловити йому всіляку підтримку, і говорити правду про це».

Білоруська правозахисниця Тетяна Ревяко впевнена, що арешт Анджея Почобута – сигнал іншим незалежним журналістам, які критикують нинішній режим. «Звичайно, це дуже тривожні тенденції напередодні парламентських виборів. На мою думку, – каже вона, – цей арешт – попередження всім журналістам, які, в тому числі, збираються об’єктивно висвітлювати чергову виборчу кампанію, викривати недоліки, що мають місце в країні – як під час політичної кампанії, так і у зв’язку з подіями, що відбуваються в Білорусі.

Стурбованість з приводу затримання Анджея Почобута висловила офіційна Варшава. Польська сторона підкреслила, що подібні інциденти ведуть лише до подальшої ізоляції Білорусі й погіршення її відносин з Євросоюзом. За словами польського прем’єра Дональда Туска, глави урядів Чехії, Угорщини та Словаччини висловили підтримку позиції керівництва Польщі в зв’язку з арештом Почобута. Варшава наполягає на тому, щоб кореспондента звільнили негайно.

Як заявив представник польського МЗС Мартін Босацкі, це черговий доказ того, що в Білорусі, як і раніше, «критичне становище з правами людини». Представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Дуня Міятович назвала кримінальну справу стосовно Почобута «політично мотивованою». Заступник директора Комітету із захисту журналістів (США) Роберт Махоні закликав білоруську владу зняти звинувачення з Почобута і негайно звільнити його. За його словами, білоруським властям слід припинити порушувати кримінальні справи про передбачувану «наклепі», щоб змусити замовкнутичати журналістів. Представники білоруської опозиції звертають увагу на той факт, що арешт Анджея Почобута стався за кілька днів до розгляду білоруського питання на сесії Ради ООН в Женеві. 27 червня в білоруському місті Гродно в офісі невизнаного владою Союзу поляків Білорусі пройшов обшук. Міжнародна правозахисна організація Amnesty International визнала Почобута в’язнем сумління.

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ