Єдність у розмаїтті

НЕВЖЕ КРИМ БУВ ЛИШЕ СОВЄТСЬКИМ?

Кримськотатарська громадська організація «Бізім Кирим» звернулася до керівництва автономії із закликом підтримати ініціативу відновлення історичної топонімії Криму, що охороняється державою як об’єкт нематеріальної культурної спадщини України. Як наголошується в зверненні, направленому голові Ради міністрів АРК АнатоліюМогильову та голові кримського парламенту Володимиру Константинову та опублікованому на сайті Крым-24, історичні топоніми пропонується запровадити у широке використання поряд із існуючими офіційними назвами населених пунктів півострова.

Як зазначають автори документа, повна заміна офіційних назв «пов’язана з істотними фінансовими та процедурними складнощами». Тому вони пропонують як компромісний варіант збереження існуючих, присвоєних органами влади СРСР назв як офіційних, відображених у нормативно-правовій та правозастосовчій документації, з одночасним відновленням історичної топоніміки на місцях шляхом установки на в’їзді до населених пунктів Криму інформаційно-вказівних знаків з історичними назвами, що існували до незаконної заміни в 40-х рр.

«Реалізація запропонованого проекту дозволить втілити концепцію системного поетапного відновлення історичної топоніміки як незаконно знищеного об’єкта історично-культурної спадщини України. Запропонований гнучкий безконфліктний варіант реабілітації назв,які підлягають державній охороні пам’яток нематеріальної культури, є найменш адміністративно і фінансово витратним, юридично допустимим і соціально виправданим. Крім того, втілення проекту несе в собі потенціал підвищення туристичної та інвестиційної привабливості Криму у зв’язку з посиленням інтересу до традицій та побуту народів Криму, що в цілому матиме позитивний вплив на економіку автономії», – наголошується у зверненні.

За інформацією прес-служби Радміну глава виконавчої влади республіки заявив: «У наказовому порядку вирішувати подібні питання, я вважаю, недоцільним. Місцеві громади і вся громадськість Криму повинна висловити свою думку з даного питання. Тільки після цього міські, сільські, селищні ради можуть ухвалювати відповідні рішення».

Довідка: У 1944–48 рр. згідно з розпорядженням органів радянської влади у Криму було перейменовано понад 90% населених пунктів. Історичні кримськотатарські, грецькі, німецькі та інші назви було змінено на радянсько-руські.

Ось для прикладу назви населених пунктів у Совєтському районі: «Алмазное, Барсово, Варваровка, Восточное, Георгиевка, Демьяновка, Дмитриевка, Дятловка, Заветное, Ильичево, Коломенское, Корнеевка, Красногвардейское, Краснофлотское, Лазаревка, Лебединка, Лоховка, Лучевое, Маковка, Марково, Надежда, Некрасовка, Николаевка, Новоселовка, Новый Мир, Октябрьское, Привольное, Присивашное, Пруды, Пушкино, Пчельники, Раздольное, Речное, Ровенка, Советское, Урожайное, Хлебное, Чапаевка, Черноземное, Шахтино».

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ