Єдність у розмаїтті

У ЄВРОПІ РОЗПОЧАЛИ ПІДГОТОВКУ ДО «НЮРНБЕРҐУ-2»

Платформа європейської пам’яті та сумління, яка об’єднує 13 країн Центральної та Східної Європи, допоможе створити наднаціональний суд над міжнародними злочинами, вчиненими комуністами. Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

Платформа європейської пам’яті та сумління (ПЄПС) закликає створити наднаціональну судову інституцію, метою якої є засудження тяжких злочинів, скоєних комуністичним тоталітарним режимом. Таким є висновок міжнародної конференції «Правове врегулювання комуністичних злочинів», що відбулася в Європейському парламенті у Брюсселі за сприяння екс-президентів ЄП Єжи Бузека та Ганса-Герета Путтерінґа.

На відкритті заходу Єжи Бузек підкреслив рішучість засудити осіб, що чинили комуністичні злочини, яку висловили міністри юстиції Європейського Союзу у Варшавській декларації від 23 серпня 2011 р.

ПЄПС засновує правову експертну групу для роботи над створенням наднаціональної інституції правосуддя, схвалює ініціативу Комітету з узгодження європейської історії при Європейському парламенті надати матеріали національних архівів про злочини тоталітаризму і закликає владу ЄС і урядів усього світу підтримати їхню роботу.

«Упродовж 20 років після падіння комунізму в Європі національні суди виявилися неспроможними засудити воєнні злочини, ґеноцид, злочини проти людства та тортури, вчинені в часи тиранії. Широко відомі правові експерти, спеціалісти та члени Європейського парламенту із близько двадцяти країн дійшли у Брюсселі згоди, що міжнародними зусиллями необхідно досягти правосуддя за злочини комунізму», – йдеться в повідомленні Платформи.

На конференції наголошено, що заборона зворотної дії закону не поширюється на міжнародні злочини, що неодноразово було визначено постановою Європейського суду з прав людини. Оскільки національне право потребує доопрацювання, експерти покладаються на наднаціональне право.

«Навіть деякі експерти-юристи, учасники конференції з країн Західної Європи не знали масштабу злочинів за «залізною завісою». Це ще раз підтверджує, що слід докласти більше зусиль, щоб дійти згоди щодо спадщини комунізму на європейському рівні», – йдеться у матеріалах конференції. На конференції виступили професор, директор Інституту кримінального права Макса Планка у Фрайбурґу і екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу над Югославією Альбін Есер, суддя Європейського суду, професор Егілс Левітс, та президент Інституту національної пам’яті Польщі, доктор Лукаш Камінський.

Платформу європейської пам’яті та сумління було створено у жовтні 2011 р. ПЄПС об’єднала 21 державну установу з 13 країн Центральної та Східної Європи. Метою організації стало об’єднання зусиль задля поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів і вшанування пам’яті жертв.

«Наша організація матиме певний ухил щодо поширення знань про тоталітарні режими на Захід, де це знання набагато слабкіше, – сказав тоді один із членів Платформи, заступник директора музею Варшавського повстання (Польща) Павел Укельський. – На Заході часто забувають про те, що в минулому столітті існувало не єдине абсолютне зло, яке було представлено нацизмом, але було й інше, яке представляв радянський комунізм».

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ