Єдність у розмаїтті

ЗЛОЧИН, ЯКОМУ НЕМАЄ ВИПРАВДАННЯ!

Блаженніший Святослав (Шевчук), Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви

Голодомор 1932–33 рр. – це не був перший і останній голод, який пережила Україна і український народ, але він відрізняється від інших подібних сумних подій в Україні і в цілому світі саме своєю цинічною спланованістю. Саме факт, що цей Голодомор був штучно створений, кладе його поруч з іншими випадками масового вбивства людей. Чому так сталося? Ми сьогодні можемо багато причин назвати, але я думаю, що однією з причин є існування людиноненависницьких режимів й ідеологій у ХХ ст. Людство сьогодні однозначно вже засудило злочини нацистського режиму, і таким чином, скажім, жертви Голокосту, до певної міри, є пошановані самим фактом визнання злочину їхніх вбивць.

Натомість, коли ми говоримо про ґеноцид українців під час великого голоду 32–33 рр., такого ще не відбулося. Навіть не все українське суспільство ще сьогодні однозначно сприймає ці події. І до того часу поки не буде однозначного засудження світовою гро­мадськістю злочинів комуністичного режиму, до того часу жертви Голодомору не будуть гідно пошанова­ні. Але я думаю, що такі засудження чи пам’ять про ці події, яку ми повинні вивчати, зберігати, не має на меті з кимось поквитатися, як би це можна було собі думати. Ми хочемо про це пам’ятати, ці причини до­сліджувати саме через те, щоб не допустити ніколи у майбутньому подібних злочинів. Тому що ми бачимо, що сьогодні, зокрема на теренах колишнього Радян­ського союзу, оживають старі радянські міфи.

Ми ще мусимо дозріти до того, щоб кожен, хто за­перечує факт ґеноциду в Україні, вважався, як у на­шій державі, так і у всьому світі, співучасником або особою, яка виправдовує цей злочин, – злочин, якому немає виправдання!.

Я думаю, що пам’ять про Голодомор може стати одним із таких чинників, які не тільки викриють справ­жні причини цієї трагедії, а й не допустить повторення подібних злочинів проти людства у майб утньому.

З інтерв’ю виданню «Наш собор»
Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ