Єдність у розмаїтті

ЗАЯВА КОНҐРЕСУ НАЦІОНАЛЬНИХ ГРОМАД УКРАЇНИ З ПРИВОДУ НЕДОПУЩЕННЯ НА ТЕРИТОРІЮ КРИМУ ГЛАВИ МЕДЖЛІСУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ РЕФАТА ЧУБАРОВА

5 липня окупаційна російська влада Криму заборонила в’їзд на територію півострова главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, який повертався з виїзного засідання в Генічеську Херсонської області.
Про заборону на в’їзд Чубарову було повідомлено лише в усній формі, без надання відповідного документа, який можна було б оскаржити у встановленому порядку. Крім того, Чубарову відмовили надати роз’яснення кримськотатарською або українською мовою. 22 квітня за аналоґічною процедурою було заборонено в’їзд до Криму лідеру кримськотатарського народу, народному депутату України Мустафі Джемілєву.
Ми бачимо, що заборона на в’їзд стає системою – кримськотатарський народ кримська влада намагається позбавити незалежних лідерів, які здатні захищати інтереси свого народу.
Конґрес національних громад України глибоко обурений діями посадових осіб Російської Федерації, що спрямовані на знищення національного руху кримських татар – корінного народу Криму.
Наголошуємо, що дії окупаційної влади брутально порушують не лише фундаментальні права і свободи корінного народу, закріплені у Декларації ООН про права корінних народів, й норми законодавства Російської Федерації, оскільки як депутату Державної Ради Республіки Крим Рефату Чубарову не може бути заборонено в’їзд на територію, інтереси виборців якої він представляє.
Події, що відбулися, змушують нас акцентувати увагу української та світової громадськості на брутальних порушеннях прав людини з боку Російської Федерації щодо громадян України на тимчасово окупованій території і вимагати міжнародного захисту прав наших співвітчизників.
Репресивні дії окупаційної влади пов’язані з проукраїнською політикою кримських татар, адже, як заявив Мустафа Джемілєв: «Ми, як і в минулі роки, добиваємося відновлення національно-територіальної автономії в рамках української держави. Будь-які інші варіанти ми не повинні розглядати, а що стосується різного роду обіцянок Росії чи іншої держави – ми свою батьківщину на продаж не виставляли і не будемо говорити, в якій державі ми будемо залежно від того, що нам дадуть».
Влада Російської Федерації, яка намагається звинувачувати Україну в порушенні нею прав національних меншин і лицемірно обумовлює свою аґресивну політику необхідністю захищати їхні права в Україні, вдається до нецивілізованих дій, які мусять бути засуджені міжнародними інституціями.
Закликаємо українську і світову громадськість, міжнародні організації негайно захистити невід’ємні права кримськотатарського та інших народів Криму.

Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ