Єдність у розмаїтті

НА МЕЖІ ЗНИКНЕННЯ НИНІ ПЕРЕБУВАЮТЬ 13 ЄВРОПЕЙСЬКИХ МОВ

Британська The Independent на основі інформації ЮНЕСКО опублікувала список європейських мов, кваліфікованих як «ті, що зникають» і «загрожені».

До перших належать мови, на яких розмовляють лише окремі представники найстаршого покоління, тоді як їхні діти вже не розуміють їх. До других – мови, якими розмовляють люди молодші, але лише зрідка.

У найважчому становищі зі списку мов, які перебувають під загрозою зникнення, – готшейський діалект німецької мови, якою говорить маловивчена етнічна група готшейських німців, які проживають у місті Кочовище в Словенії. Кількість збережених носіїв цієї мови невідома.

Лише шість осіб володіють сьогодні галицьким діалектом караїмської мови, колись поширеної на Заході України.

Залишилося тільки 20 носіїв водської мови, якою розмовляла нечисленна народність водь, яка проживає в Кінґісеппському районі Ленінградської області Росії.

Під серйозною загрозою перебуває і кільдінська саамська мова, поширена в центральній частині Кольського півострова. На ній розмовляють, за даними ЮНЕСКО, 787 осіб.

До списку внесено вісім мов народностей, що живуть у Франції, 4 – у Великій Британії, 3 – в Швеції, а також мови етносів у Хорватії, Болгарії, Італії, Греції, Німеччині, Фінляндії, Норвеґії та Латвії. 

Мирослав МАРИНОВИЧ
Иосиф ЗИСЕЛЬС
Вячеслав ЛИХАЧЕВ
Олег РОСТОВЦЕВ
Віталій НАХМАНОВИЧ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
Володимир КУЛИК
Виталий ПОРТНИКОВ
Олег РОСТОВЦЕВ