Єдність у розмаїтті

ТІЛЬКИ УКРАЇНСЬКА ЗАВЖДИ МАТИМЕ ОСОБЛИВИЙ ДЕРЖАВНИЙ СТАТУС

Президент України Петро Порошенко вручив Національну премію України імені Тараса Шевченка 2014 року видатним діячам культури, повідомив офіційний сайт Президента.
Вітаючи лауреатів премії у Київському Музеї Шевченка, Глава держави сказав: «Так сталося, що ювілейний рік 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря став справді Шевченківським за духом. Бо Україна встала і кайдани порвала!» «Країна живе і дихає свободою, мужньо, по-геройськи протистоїть аґресії, – заявив глава держави, знов нагадавши слова Тараса Шевченка, – Вражою, злою кров’ю волю окропила».
Президент нагадав слова Остапа Вишні про Великого Кобзаря: «Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю». «Думаю, що сьогодні це як ніколи актуально», – додав він. Глава держави висловив думку, що Тарас Шевченко пишався би сучасними воїнами, їх поведінкою та героїзмом.
Петро Порошенко наголосив на важливості ролі, яку мистецтво відіграє у житті країни у важкий для неї час, та не погодився з латинським висловом «Коли говорять гармати, музи мовчать». «Саме зараз, коли держава переживає такий складний період, коли триває справжня Вітчизняна війна, мистецтво не повинно відходити на другий план. Саме зараз потрібна ваша фантастична праця», – сказав, звертаючись до митців, глава держави.
«Наші герої, які зараз боронять Україну, віддаючи найдорожче, що у них є, – своє життя, достойні вашого пера, варті того, щоб про них знімали фільми, ставили вистави, писали картини, складали пісні», – підкреслив Петро Порошенко.
Президент зауважив, що саме мова, культура додають сьогодні сил українцям у подоланні викликів і загроз, утвердженні незалежності, соборності та суверенітету України. «Ми, українці, розмовляємо різними мовами, але тільки одна – українська – має і завжди матиме особливий державний статус. Ми твердо знаємо: живе українська мова – живе і Україна», – наголосив Президент.
Петро Порошенко звернув увагу на той факт, що серед лауреатів премії – представники різних реґіонів України. «Ви за народженням, походженням, місцем роботи представляєте сьогодні різні реґіони нашої єдиної країни. У ваших цікавих біографіях я побачив згадки про Закарпаття і Галичину, про Київ та Черкащину, Луганщину та Донеччину. Це і є наш український культурний простір», – сказав Президент.
Лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка 2014 року стали члени колективу Донецького національного академічного театру опери та балету імені А.Б.Солов’яненка у складі: диригента-постановника Василя Василенка, режисера-постановника Марії Курочки (ФРН), хормейстера-постановника Людмили Стрельцової, художнього керівника проекту Василя Рябенького (посмертно), артистки Тетяни Плеханової. Митців нагороджено за спільний українсько-німецький культурний проект – постановку опери Ріхарда Ваґнера «Летючий голландець», яку було приурочено до 200-річчя німецького композитора.
Також нагороджено культуролога-філософа Ірину Гаюк – за книжку «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні», письменника Мирослава Дочинця – за романи «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел».
Кирилл ДАНИЛЬЧЕНКО
Мирослав МАРИНОВИЧ
Лиля БУДЖУРОВА
Виталий ПОРТНИКОВ
Вадим ФЕЛЬДМАН
Петро МАРУСЕНКО
Антон САВІДІ
Олена ДОНЕЦЬ